Divízia rastlinnej výroby


Divízia rastlinnej výroby Poľnohospodárskeho družstva Hlohovec obhospodaruje približne 3860 ha ornej pôdy, 311 ha viníc a 13 ha ovocných sadov.

Z poľných plodín pestujeme najmä: Pšenicu letnú formu ozimnú, Repku ozimnú, Jačmeň jarný, Jačmeň ozimný, Kukuricu siatu, Mak siaty, Cukrovú repu, Ľan olejný, Hrach siaty a viacročné krmoviny. Zastúpenie jednotlivých poľných plodín v osevnom postupe upravujeme aj na základe požiadaviek trhu.

Vinice
V okolí Hlohovca na úpätí Považského Inovca a Nitrianskej Pahorkatiny sa po stáročia pestuje vinič hroznorodý, ktorý má neodmysliteľný historicky význam na tvorbe ekonomicko – sociálnych podmienok obyvateľov Hlohovca. I keď sme na severnej hranici veľkovýrobného pestovania viniča, je tento rajón charakteristický neopakovateľnou kvalitou vín. Dlhodobou rajonizáciou sa u nás vyprofilovali odrody ako sú: Burgundské biele, Tramín červený, Müller Thurgau, Rizlingy, Veltlín zelený, Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Alibernet a Portugalské modré. Kvalita červených vín je ovplyvnená vyšším obsahom vápnika v pôde, ktorý dodáva vínam tmavšiu farbu, harmonický zladenú chuť s odrodovým charakterom a jemný ovocný nádych plného buketného vína. Vinohradníci na PD dorábajú hrozno s citlivým ekologickým prístupom, pri zachovaní biotopu danej oblasti s využitím progresívneho ochranného ošetrovania pôdy a minimalizácie chémie proti chorobám a škodcom viniča.

Cieľom divízie rastlinnej výroby je dopestovať čo najkvalitnejšie rastlinné produkty, pri dodržaní ekologických a ekonomických aspektov rôznych pestovateľských technológii, za dodržania trvalo udržateľného rozvoja regiónu, v ktorom Poľnohospodárske družstvo Hlohovec hospodári.

Akostné vína /sklo 0,75 L / 2, 20 € /
Alibernet 2009
Frankovka modrá 2008
Rizling rýnsky 2009
Rizling vlašský 2010
Chardonnay 2009
Chardonnay 2010
Frankovka modrá Rosé 2009

Mak
Zo všetkých potravín obsahuje najviac vápnika. Pravidelnou konzumáciou maku sa zlepší hladina vápnika a železa v krvi. Ak teda nemôžete konzumovať mliečne výrobky vôbec alebo len obmedzenom množstve, mak je jedným zo spôsobov, ako dodať telu chýbajúci vápnik. Semena maku tvoria asi z poloviny oleje kyseliny stearovej, palmitovej a linolovej. Ďalšie telu prospešné látky obsiahnuté v maku sú: sodík, fosfor, draslík, horčík. Mak sa používa aj preventívne liečebne pri prekyslení organizmu, osteoporóze, neurózach, lámaní nechtov a zubov, vypadávaní vlasov a pálení záhy.

Upozornenie!
Po otvorení tovar skladujte v uzavretej nádobe, alebo v sáčku, aby sa zamedzilo prístupu vzduchu. V prípade voľného uloženia dôjde k navlhnutiu suroviny.

Kvalita: 1. trieda. Cena dohodou
Producent: PD Hlohovec, Nitrianska 109, 920 12 Hlohovec.
V ponuke je aj mak modrý, 2. trieda, kontakt: Urminská Elena mobil: 0908 746 770, ekonomka@pdhlohvec.sk.


Odrody broskýň pestované v PD Hlohovec

Skoré pravé odrody
Sunhaven Atraktívna a nenáročná odroda pochádza z USA. Pomerne veľké guľaté, nepravidelné plody obaľuje stredne hrubá a dosť pevná šupka, ktorá je hustejšie pokrytá chĺpkami. Základnú farbu má svetložltú až oranžovú, krycia červenohnedá pokrýva tretinu až polovicu plodu. Svetložltá dužina je veľmi šťavnatá, riedko vláknitá, dobrej aromatickej chuti. Od kôstky sa oddeľuje len čiastočne v plnej zrelosti. Plody dozrievajú v druhej polovici júla. Je vhodná aj do novších záhrad.

Poloskoré pravé odrody
Redhaven– pochádza zo Severnej Ameriky. U nás sa zaraďuje medzi hlavné odrody. Plod je stredne veľký, oválny, z bokov trocha stlačený. Tenká, jemná, zamatovo ochlpená šupka je žltooranžová, s tmavočerveným až fialkastým líčkom. Žltooranžová, okolo kôstky červenkastá dužina aromatickej chuti je jemná, dobre oddeliteľná od kôstky. Plody dozrievajú začiatkom augusta, vysoká a pravidelná úroda, je našou najplastickejšou odrodou, väčšia odolnosť voči chorobám a zimným mrazom.

Fairhaven– pochádza zo Severnej Ameriky, vyšľachtená bola v roku 1935. Plod je väčší, dlhší, široko oválny, dosť nesúmerný. Stredne hrubá, pevná, žltozelená šupka s chĺpkami je väčšinou pokrytá tmavokarmínovou krycou farbou. Dužina je žltá až oranžovožltá, okolo kôstky červenkastá, jemne vláknitá, korenistej chuti. Od kôstky sa dobre oddeľuje. Plody dozrievajú v polovici augusta. Vhodná je do väčšej výsadby.

Broskyne obsahujú okolo 80 % vody, 6 až 15 % sacharidov, aminokyseliny, vitamín C, vitamíny skupiny B, betakarotén, kyselinu listovú, vápnik, horčík, sodík, zinok, fosfor, draslík a železo. Žltá, oranžová a červená farba broskýň naznačuje vysoký obsah karoténov. Karotény majú významnú ochrannú funkciu aj v ľudskom organizme.

Broskyne používajú proti kašľu, uvoľňujú zápchu a pomáhajú pri astme. Vďaka ich zloženiu (vitamínom a minerálom) sa im prisudzujú aj upokojujúce účinky a proti stresové účinky. Vysoký obsah niacínu v kombinácii s horčíkom, selénom a zinkom zlepšuje náladu a odstraňuje pocity strachu či nervozity.

Broskyne upevňujú väzivové tkanivá a cievy, srdce a krvný obeh. Majú odvodňujúce účinky, pomáhajú redukovať hmotnosť a vyrovnávajú hladinu cukru v krvi. Podporujú vylučovanie tráviacich štiav, urýchľujú prechod potravy črevami a odstraňujú zápchu.

Broskyne dopestované Poľnohospodárskym družstvom Hlohovec prirodzene dozrievajú na stromoch až do zberovej zrelosti, čim sa eliminuje neprirodzené dozrievanie.